رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی و عیب یابی و تعمیر آن

آشنایی با مشکلات ماشین ظرفشویی امکان عیب یابی و تعمیر این دستگاه را به راحتی میسر می سازد. عدم توجه به مشکلات فنی ایجاد شده در ماشین ظرفشویی می‌تواند هزینه های قابل توجهی را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد. بنابراین، با بررسی و عیب یابی مشکلات ماشین ظرفشویی به راحتی می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری به عمل آورد.

در مقاله پیشین نگاهی به مشکلات ماشین لباسشویی نحوه عیب یابی آن پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی مهم ترین مشکلات ظرفشویی و طریقه عیب یابی و تعمیر آن بپردازیم.

عمده ترین مشکلات ماشین ظرفشویی

بی توجهی به نکات نگهداری از ماشین ظرفشویی مشکلاتی را برای این وسیله به وجود می آورد. مشکلات ماشین ظرفشویی صرف نظر از برند و مدل ماشین ظرفشویی عمومی بوده، بنابراین مشکلاتی که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم و روش های رفع مشکلات برای کلیه مدل ها و برندهای ماشین ظرفشویی از جمله ال جی، بوش، سامسونگ، دوو، اسنوا، پاکشوما و غیره قابل استفاده است.

نکته بسیار مهم: عیب یابی ماشین ظرفشویی، برطرف نمودن مشکلات متداول آن و انجام سرویس یا تعمیرات ماشین ظرفشویی، همگی به داشتن دانش تخصصی در رابطه با نحوه عملکرد ظرفشویی، اجزای مختلف دستگاه و وظایف و کارکرد هر یک و نیز تجربه انجام تعمیرات و داشتن ابزارآلات خاص بستگی دارد.

بنابراین، در ارتباط با انجام عیب یابی و یا تعمیرات مربوط به ماشین ظرفشویی، حساس بود و تنها به متخصصین حرفه ای اعتماد نمایید. دستکاری های ناشیانه ممکن است درنهایت به وارد آمدن خسارات جدی به دستگاه شما بیانجامند.

ما در نگرانی های شما برای یافتن تعمیرکار حرفه ای و منظم، قابل اعتماد و متخصص برند دستگاه شما را برطرف ساخته ایم. در صورتی که ماشین ظرفشویی شما با هرگونه ایراد یا مشکلی در کارکرد خود مواجه شده است، با شماره‌های ما تماس گرفته و یا فرم درخواست آنلاین تعمیرکار درب منزل را پر کنید. متخصصان ما در اولین فرصت جهت هماهنگی و بازدید از دستگاه شما با شما تماس خواهند گرفت.

نکات مهم برای پیشگیری از خراب شدن ماشین ظرفشویی

دمای آب از نظر گرمایشی کنترل شود.

قطعات شکسته دستگاه را تعوض نمایید.

ماشین ظرفشویی رو بیش از اندازه پر نکنید.

فیلتر دستگاه به صورت دوره‌ای تعویض شود.

دریچه ماشین ظرفشویی را همواره تمیز نگه دارید.

سختی آب محل زندگی خود را اندازه‌گیری نمایید.

داخل ماشین ظرفشویی را مرتباٌ تمیز و گندزدایی کنید.

درزگیرها و درپوش ماشین ظرفشویی را مرتباٌ تمیز کنید تا نیاز به تعمیر ظرفشویی در اصفهان پیدا نکنید.

سبدهای مربوط به ظروف و قفسه‌ها را در صورت نیاز تعمیر کنید.

برای شستشوی ظروف با توجه به نوع و جنس ظرف برنامه مناسب را انتخاب کنید.

علت عدم شستشوی ظروف ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات ماشین ظرفشویی عدم شستشو و تمیز کردن بهینه ظروف می‌باشد. در صورت بروز این مشکل عملا فرآیند شستشوی ظروف با اختلال مواجه می‌گردد.

علت: چسبیده شدن چربی یا ذرات ریز غذا به واشر درب، آبپاش‌های داخلی، صفحه صافی و فیلتر دستگاه می‌تواند مانع از انجام عملکرد مطلوب ماشین ظرفشویی و بروز این مشکل می شود.

راهکار: برای رفع این مشکل در ابتدا باید از تمیز بودن قسمت های داخلی دستگاه اطمینان حاصل نمود. روشن کردن ماشین ظرفشویی بدون ظرف و استفاده از سیستم تمیز کردن دستگاه، کمک شایانی می‌نماید.

علت ایجاد سروصدا در هنگام کارکرد ظرفشویی

از دیگر مشکلات ماشین ظرفشویی بروز سروصدا در حین عملکرد دستگاه می باشد.

علت: معیوب بودن پمپ ماشین، نچیدن درست ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن بازوهای اسپری آب و آبپاش های دستگاه از جمله دلایل بروز این مشکل می باشند.

راهکار: برای برطرف ساختن این مشکل در ابتدا باید پمپ ماشین مورد بررسی قرار گیرد. همچنین، تعویض بازوهای اسپری آب، در رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار می باشد. مضاف براین، چنانچه در هنگام پاشش آب، آبپاش ها درست نچرخیده یا به سطح ظروف و دیواره های دستگاه برخورد می نمایند، به منظور رفع این ایراد، از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی جهت تعویض آبپاش های دستگاه کمک بگیرید.

علت خشک نشدن ظروف پس از اتمام فرآیند شستشو ظرفشویی

در برخی مواقع و پس از پایان یافتن عملیات شستشوی ظروف، با باز کردن درب ماشین ظرفشویی، شاهد جاری شدن آب و خشک نبودن ظروف می باشیم.

علت: خراب شدن مخزن تخلیه دستگاه و همچنین، مسدود شدن مسیر پمپ تخلیه با تکه های ریز غذا و چربی ها هم می‌تواند در بروز این مشکل تاثیرگذار باشد.

راهکار: یکی از بهترین راهکارها برای حل این مشکل چک و بررسی کردن دریچه مخزن تخلیه دستگاه است. در صورت عدم کارکرد این قطعه ابتدا بررسی کنید که آیا این دریچه با تکه های غذا مسدود نشده است، در صورت مسدود شدن آن را تمیز کنید و در غیر این صورت باید آن را تعویض نمود.

علت نشت آب ماشین ظرفشویی

یکی از بزرگترین مشکلات ماشین ظرفشویی، نشتی آب از قسمت های مختلف دستگاه بوده که سبب بروز آسیب های جدی به ساختار و قطعات ماشین می‌شود.

علت: پاره شدن شیلنگ تخلیه آب، ترک خوردگی واشرهای دور درب و خرابی پمپ تخلیه، از علل اصلی بروز این مشکل محسوب می شود.

راهکار: در صورت بروز این مشکل توصیه می کنیم پمپ تخلیه را بررسی کنید و در صورت خشک شدن، ترک زدن و پاره شدن واشر پمپ، آن را تعویض کنید. واشرهای دور درب دستگاه را نیز بررسی کرده و در صورت آسیب دیدن واشر آن را تعویض کنید. همچنین مطمئن شوید که شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی به درستی اتصال داشته و هیچگونه شکاف یا بریدگی که بتواند موجب نشتی یا آبریزش باشد، وجود ندارد.

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات ماشین ظرفشویی عدم انجام فرآیند آبگیری و پرنشدن محفظه دستگاه به منظور شروع فرآیند شستشوی ظروف می‌باشد. به‌طور معمول، قابلیت‌های بکار رفته در ساختار ماشین ظرفشویی، امکان کنترل و مدیریت سیستم آب را فراهم می‌آورد.

علت: توقف عملیات آبگیری می‌تواند ناشی از معیوب بودن شیر ورودی آب باشد. مسدود شدن مسیر قطعاتی مانند شناور آب به وسیله ذرات چربی و باقی مانده‌های غذا نیز می‌تواند سبب توقف آبگیری و پر نشدن محفظه دستگاه شود. همچنین، خرابی تایمر و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی هم در بروز این ایراد تاثیرگذار است.

راهکار: بنابرابن در صورت بروز این مشکل توصیه می کنیم ابتدا شیر ورودی آب را بررسی کنید، زیرا در صورت گرفتگی یا خم شدن آن آب به خوبی وارد ماشین نشده و عمل آبگیری صورت نمی گیرد. در صورتی که با بررسی این راهکار مشکل رفع نشد مسیر شناور آب را بررسی کنید که مسدود نشده باشد. در آخرین مرحله به بررسی خرابی تایمر و سوئیچ شناور بپردازید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

از متداول‌ترین مشکلات ماشین ظرفشویی عدم شروع به کار دستگاه برای شستشوی ظروف تلقی می‌گردد.

علت: سالم نبودن مدارها و فیوزهای ظرفشویی، خرابی های سیم های برق و دو شاخه، بسته نشدن درب دستگاه

راهکار: اولین اقدام در جهت رفع این نقص فنی، بررسی و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن مدارها و فیوزهای دستگاه می‌باشد. بسته نشدن درست درب ماشین ظرفشویی، خرابی یا پارگی سیم برق دستگاه و سالم نبودن دو شاخه برق، از علل اصلی بروز این ایراد محسوب می‌شوند.

علت تولید بوی بد و نامطبوع از ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات ماشین ظرفشویی تولید و انتشار بوی بد و نامطبوع پس از اتمام عملیات شستشوی ظروف می باشد.

علت: باقی ماندن ذرات چربی یا تکه های ریز غذا در اسپری آبپاش ها، صفحه صافی و لبه پایین درب دستگاه، تولید بوی بد را به دنبال دارد.

راهکار: تمیز کردن محفظه داخلی دستگاه با مواد شوینده و خوشبو کننده و تمیز کردن چربی ها از سطح ظروف، برای برطرف کردن این مشکل بسیار کمک کننده می باشد.

علت طولانی شدن فرآیند شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

تکمیل نشدن یا طولانی شدن مدت زمان فرآیند شستشوی ظروف، به عنوان یکی دیگر از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به خرابی و معیوب شدن برخی قطعات دستگاه مربوط می شود.

علت: خراب شدن قطعاتی مانند قطعه گرماساز، ترموستات و موتور تایمر، از علل اصلی بروز این نقص فنی ماشین ظرفشویی قلمداد می گردد.